Hodnocení Vánočního rockování

11. 12. 2009

Většinou nemám potřebu nějak výrazně komentovat proběhlé akce, ale tato si z mnoha důvodů zaslouží zhodnotit. Už jen proto, že kapely, které na ní zahrály, si zaslouží veliký dík.

Akce Vánoční rockování pana Leviathana, která proběhla včera v pražském Futuru, měla být takovým završením uplynulého roku. Pozvali jsme čtyři z kapel, se kterými jsme během roku spolupracovali a také mnoho kamarádů a známých, se kterými jsme se chtěli o hudbu, kterou kapely produkují, podělit. Jenže někde se stala chyba.

Návštěvnost koncertu byla minimální. V půl osmé provozní klubu evidoval dva platící diváky. A během večera se to zlepšílo jen o pár jednotlivců. Jedním slovem: průšvih. Těžko říct, kde přesně chyba nastala. Každý zainteresovaný pozval desítky lidí. Byly vyrobeny plakáty a zaplacena reklama na internetu. Důvod, proč přišlo tak málo lidí, jsem probíral během večera snad s každým. Názory se různily. Od volby špatného termínu, špatné skladby kapel, až po obecně nízkou návštěvnost některých mhonem větších hudebních akcí u nás. Ať už byl důvod jakýkoliv, bylo mi jako organizátorovi velmi líto, že jsme pro naše interprety nedokázali zajistit adekvátní publikum.

Celé organizaci nepřidal ani pozdní příjezd kapely Konec Konců, která je sice z Prahy, ale dorazila půl hodiny poté, co měla začít hrát. Jistě, v Praze byl včera velmi hustý provoz (jak jsme poznali na vlastní kůži), ale kdyby v sále čekali natěšení fanoušci, asi by se to špatně vysvětlovalo. Takhle nebylo komu. Snad jen provoznímu klubu, který celé atmosféře příliš nepřidal svými komentáři o tom, že jsme asi špatně vylepepili plakáty. Přestože to nepovažuji za hlavní důvod absence publika, dovolil bych si souhlasit. Výlep plakátů nepovažuji (stejně jako u našeho předchozího koncertu ve Futuru) za povedený. Po celé Praze jsme v tomto týdnu neobjevili jediný plakát. Poprvé jsme ho zaznamenali nalepený přede dveřmi klubu.

Koncert tedy nezačal v plánovaných 19:30 h. a atmosféra mezi přítomnými houstla. Řešili jsme, kdo začne místo Konec Konců, ale žádná varianta nebyla ideální. Kauzu kolem toho, které bubny se postaví na pódium, ani nemá cenu komentovat. Konec Konců dorazili a kvůli zpoždění jim nezbývalo než hrát na bicí kapely Karakum. Jelikož to pro ně nebylo příjemné řešení a jelikož sál i po 20 h. zel prázdnotou, souhlasili jsme s jejich návrhem vystoupení zrušit. Jeden z kompromisů večera.

Kolem 20:30 h. tak Vánoční rockování zahajoval heavy metal z Jihlavy v podobě kapely Karakum. Jejich set byl přerušen křtem jejich CD Páni draků. Kmotrem se stal Sáša Pleska z kapely Brutus. Nutno pochválit zvukaře, protože zvuk byl opravdu výborný. To platilo i u kapel Fenris a Pergamen, které hrály hned poté. Koncert skončil před půlnocí a nutno zmínit, že být v sále více diváků, nebylo by mu co vytknout. Kapely hrály s nasazením a elánem. Celý večer se pořizoval videozáznam na čtyři kamery, takže alespoň z tohoto pohledu můžeme považovat celý večer za smysluplný.

Závěr večera pak dovršil zklamání, když se na mě provozní klubu obořil, kde jsem vzal tu drzost přijít se zeptat, jestli se vybraly na vstupném nějaké peníze. Pokoušel jsem se mu vysvětlit, že mě jen zajímá, kolik přišlo lidí a jestli se nevybralo alespoň tolik, abychom mohli mimopražským kapelám přispět na benzín. Po velice nepříjemném dohadování, kdy se rozčiloval, že takový večer stojí klub spoustu peněz (čemuž věřím) a že ho nějaký benzín pro kapely nezajímá, jsem se odporoučel s informací, že přišlo "asi deset lidí". Vybrané vstupné pak zůstalo klubu.

Tenhle závěrečný incident přesně vystihoval atmosféru večera, ve které byl pozitivní stránkou jen úžasně vstřícný přístup kapel. Za což jim ještě jednou děkuji! Osobně chápu, že provoz klubu včera nezažil ideální den, ale nás organizace koncertu stála také finance. A pokud jednou klub stanovuje nějaké obchodní podmínky dělení vybraného vstupného, měl by se jich držet i v případě, že se akce nepodaří. To při minulém koncertě, kdy přišlo asi 90 lidí, byl přístup provozního zcela opačný - samá ochota a úsměvy. Z tohoto pohledu byl pro mě přístup Futura velkým zklamáním, stejně jako již zmiňovaný výlep našich plakátů. Po technické stránce, tedy hlavně co se týče zvuku, bych naopak chtěl Futurum pochválit.

Kapely, které včera zahrály, by si opravdu zasloužily větší podporu fanoušků. Doufejme tedy, že tento malý neúspěch bude brzy zapomenut během dalších koncertů, které plánujeme na příští rok.

Ještě si dovolím podotknout, že tento text je mým osobním názorem a nemusí nutně korespondovat s názory ostatních z Leviathan Music.

 

Pavel Žďárek